Prep Basketball
Feb 21, 2013 | 1163 views | 0 0 comments | 8 8 recommendations | email to a friend | print
MAIS Class A State Tournament

(Rebul Academy, Learned)

Monday

Game 1: Claiborne 56, Ben’s Ford Christian 46

Game 2: West Memphis 73, Clinton Christian 50

Game 3: Mt. Salus Christian 64, Glenbrook 54’

Tuesday

Game 4: Cenla Christian 71, Heidelberg 52

Game 5: Winona Christian School 70, Delta 45

Game 6: Porter’s Chapel 56, Franklin 21

Wednesday

Game 7: Central Holmes 56, Tunica 40

Game 8: Bayou 46, Tri-County 38

Thursday

Game 9: Cenla Christian vs. Central Holmes, 1:15 p.m.

Game 10: West Memphis vs. Claiborne, 2:30 p.m.

Game 11: Winona Christian vs. Mt. Salus, 5:15 p.m.

Game 12: Bayou vs. Porter’s Chapel, 7:45 p.m.

Friday

Semifinals

Game 13: Winner 11 vs. Winner 12, 6 p.m.

Game 14: Winner 9 vs. Winner 10, 7:15 p.m.

Saturday

Consolation game, 6 p.m.

Championship game, 7:15 p.m.



MHSAA 3A North Half Boys Tournament

(Mooreville, Thursday-Saturday)

Thursday

Game 1: Booneville vs. Mooreville, 4 p.m.

Game 2: East Side vs. Water Valley, 5:30 p.m.

Game 3: Velma Jackson vs. Aberdeen, 7 p.m.

Game 4: Ruleville vs. North Panola, 8:30 p.m.

Friday

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4, winner, 7:30 p.m.

Saturday

Championship, 7 p.m.

MHSAA 3A North Half Girls Tournament

(Ripley, Thursday-Saturday)

Thursday

Game 1: Ripley vs. Mooreville, 4 p.m.

Game 2: Ruleville vs. North Panola, 5:30 p.m.

Game 3: Byhalia vs. Belmont, 7 p.m.

Game 4: East Side vs. Charleston, 8:30 p.m.

Friday

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

Saturday

Championship, 7 p.m.

MHSAA 2A North Half Boys Tournament

(Booneville, Thursday-Saturday)

Thursday

Game 1: Baldwyn vs. Coahoma Co., 4 p.m.

Game 2: Marshall vs. West Bolivar, 5:30 p.m.

Game 3: Coahoma AHS vs. Okolona, 7 p.m.

Game 4: Broad Street vs. Simmons 8:30 p.m.

Friday

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

Saturday

Championship, 7 p.m.

MHSAA 2A North Half Girls Tournament

(New Site High School, Thursday-Saturday)

Thursday

Game 1: New Site vs. Coahoma Co., 4 p.m.

Game 2: Marshall vs. West Tallahatchie, 5:30 p.m.

Game 3: Potts Camp vs. Baldwyn, 7 p.m.

Game 4: JFK vs. South Delta, 8:30 p.m.

Friday

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

Saturday

Championship, 7 p.m.

MHSAA 1A North Half Boys Tournament

(Ingomar, Thursday-Saturday)

Thursday

Game 1: Biggersville vs. Ingomar, 4 p.m.

Game 2: Falkner vs. Coffeeville, 5:30 p.m.

Game 3: Coldwater vs. Blue Mountain, 7 p.m.

Game 4: Shaw vs. Tremont, 8:30 p.m.

Friday

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

Saturday

Championship, 7 p.m.